Skotsko - 43vpr

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Skotsko

KLUB VÝSADKOVÝCH VETERÁNŮ

Skotsko 2009


Malá splátka velkého dluhu
Datum: 11.11.2009
Autor: Olga Haladová, Michal Burian

V Den válečných veteránů, 11. listopadu 2009 v 11 hodin, byl v přímořském městečku Arisaig slavnostně odhalen památník československým vojákům ve Skotsku.
Právě zde, na severozápadním pobřeží Skotska, se v letech 1941 – 1943 cvičili českoslovenští vojáci v boji proti nacistům. Speciální výcvik organizovaný britskou organizací Special Operations Executive (SOE) zde absolvovali kromě jiných také rotmistři Jan Kubiš a Josef Gabčík, členové výsadku ANTHROPOID, kteří v květnu 1942 uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů druhé světové války, atentát na válečného zločince, zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Dohromady prošly výcvikem ve Skotsku přes tři stovky příslušníků československé brigády. Paradesantní výcvik probíhal v Ringway u Manchesteru a doškolení v jižní Anglii. Z osmačtyřiceti naplánovaných výsadků jich bylo provedeno devětatřicet za účasti více než stovky parašutistů. Cílem výsadků byl nejen Protektorát Čechy a Morava, ale také Francie, Itálie, Slovensko nebo Jugoslávie. „Z té více než stovky lidí se konce války dožilo jen čtyřiačtyřicet,“ říká plukovník Jaroslav Klemeš, jeden z posledních dvou žijících absolventů výcviku SOE ve Skotsku, kteří absolvovali seskok do okupované vlasti.

Jaroslav Klemeš se spolu s dalšími dvěma válečnými veterány, armádním generálem Tomášem Sedláčkem a podplukovníkem Jánem Bačíkem vrátili do míst, kde se cvičili v boji proti okupantům, po osmašedesáti letech. „Návrat do Skotska pro mě hodně znamená,“ říká Jaroslav Klemeš a dodává: „Chtěl bych především poděkovat všem těm, kteří na nás – vojáky, kteří tu cvičili a pak bojovali proti nacistům - i po těch letech nezapomněli.“

S nápadem vybudovat památník československým vojákům ve Skotsku přišel Paul Millar, generální honorární konzul ČR ve Skotsku a zároveň předseda Sdružení pro výstavbu památníku. „Jsme šťastní, že zde dnešní svátek můžeme oslavit společně s československými veterány, kteří zde absolvovali výcvik a kterým patří i dnes slavnostně odhalený památník.“

Při odhalování památníku, který má podobu velkého žulového kamene s motivem přistávajícího padáku, promluvil i náměstek ministra obrany pro zahraničí Jan Fulík: „Vidět zde veterány, kteří se na toto místo vrátili poprvé po dlouhých šedesáti osmi letech, považuji za malou splátku velkého dluhu, který k nim všichni máme. Jejich vzpomínky nám všem znovu ozřejmily význam slova vlastenectví.“

Po odhalení památníku předal náměstek ministra obrany Jan Fulík podplukovníku Jánu Bačíkovi Kříž obrany státu ministra obrany ČR. Ján Bačík se zúčastnil bojů ve Francii, absolvoval parašutistický výcvik ve Velké Británii a spolu s 1. československou samostatnou obrněnou brigádou se zúčastnil bojů u Dunkerque. „Nečekal jsem, že se do těchto míst ještě někdy podívám. Prožil jsem zde překrásný den, plný vzpomínání na mládí,“ říká třiadevadesátiletý Ján Bačík.

Odhalení pomníku se zúčastnili téměř všichni obyvatelé vesničky Arisaig a širokého okolí, Lord High Commissioner George Reid, další skotští a britští představitelé a mnoho britských válečných veteránů. Svou účastí i svými slovy vyjádřili vděčnost československým vojákům, kteří přišli do Velké Británie bojovat.


 
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky